YASSIKÖY(IASMOS)  BELEDİYE BAŞKANI ÖNDER MÜMİN’İN NASIL BİR ŞAHIS OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ MUTLAKA BU YAZIYI GÜZEL OKUYUN.BİZDEN SÖYLEMESİ.

13 HAZİRAN 2022 TARİHLİ DANIŞMA KURULU KARARI.

                             DUYURU

Batı Trakya Türk Azınlığı olarak Yunanistan’a emanet edilişimizin birinci asrını doldurmak üzereyiz. Bugüne kadar hiçbir azınlık  belediye başkanı azınlık kurum ve kuruluşlarını yıpratacak, rencide edecek ve siyasi malzeme yapacak kadar büyük bir gaflete düşmedi. Kısaca azınlığın yüzyıllık duruşunu ve dava çizgisini zedeleyecek tavır ve davranışlar içinde olmadı.Bir asrın sonunda kendi politik emellerine ulaşmak için azınlığın yapı taşı olan kuruluşlarını ve o kuruluşların yöneticilerini toplum nezdinde alenen küçük düşürecek söylemlerde bulunarak, kendilerinin de üyesi bulundukları Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ilke ve prensiplerini hiçe sayan, kendilerine yönelik yapılan uyarılarımızı dahi dikkate almayarak, kendi tercihleri doğrultusunda yol yürümek isteyen  Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin ile artık hiçbir noktada yolumuzun kesişmediğini açık bir dil ile ifade ediyoruz.24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile tüm hakları korunarak anavatan Türkiye tarafından Yunanistan’a emanet edilen azınlığımızın garantörü pek tabii olarak Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple adı ‘’anavatan’’dır. Zaman zaman anavatandan azınlığımıza üst düzey ziyaretler yapılır ve maruz kaldığımız haksızlıklar bu ziyaretçiler tarafından da dile getirilir. Hatta bizlerin yaşadığı mağduriyetleri emanet ettikleri ülkedeki temsilcilikleri vasıtasıyla takip ederler. Azınlık  belediye başkanı sıfatını taşıyan birilerini bu durum nasıl ve neden rahatsız eder?Bu  şahsın azınlıkla tüm duygusal bağlarını yitirmiş, kimliğimizin, mevcudiyetimizin ve istikbalimizin onlar için artık bir kıymet ifade etmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu sebeple Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda  Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek,  Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurur..

NOT.ÖZELLİKLE TÜRKİYE TRAKYA BELEDİYE BAŞKANLARININ BU CİDDİ KONUYU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALARINI VE BUNDAN SONRA ÖNDER MÜMİN’İ DEĞİL FESTİVALLERE DAVET ETMEYİ,BELEDİYE BINASINA DAHİ SOKMAMALARINI UMUT EDİYORUZ.