Cuma, Temmuz 19, 2024
BATI TRAKYA

Rodop – Meriç İlleri Selanik Özel Pedagoji (SÖPA) Akademisi Mezunu Öğretmenler Derneği, yeni eğitim-Öğretim yılı kayıtlarıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı:

AÇIKLAMA

“İlkokul, bir öğrencinin yalnızca okuma yazmayı öğrendiği bir kurum değil bunun yanı sıra toplumsal değerlerinin pekiştirildiği yerdir. Ayrıca okul, öğrencinin kendi gelenek ve göreneklerini öğrendiği, sosyalleşmesini sağladığı güvenilir bir ortamla kalmayıp, kültür ve dinini de öğrendiği önemli bir yapıdır. Sadece bunları öğrenmekle kalmayıp; aynı zamanda yaşayarak özümsediği önemli bir kurumdur. Aile temeline bağlı bilgilerin üzerine inşa ederek daha düzenli ve kapsamlı olarak bu kazanımları pekiştirip kalıcı hale getirildiği yerdir.Azınlık okullarında öğrenci kendi anadilinin eğitimini sürdürürken aynı zamanda da ikinci resmi dili de bunun üzerine inşa ederek daha kolay öğrenmesini sağlamaktadır. Bilimsel çalışmalar da bunu yansıtmaktadır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak geleceğimiz olan çocuklarımızı Azınlık okullarına kaydederek hem eğitim hayatlarını kolaylaştırmış hem de onlara büyük bir avantaj ve kazanım sağlamış oluruz. Okullarımıza sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmak anlamına geldiğini kimsenin unutmaması gerekmektedir. Yeni çağın ihtiyaçlarına ayak uydurabilen, tüm yenilikleri sunabilen okullarımıza sahip çıkmak; yapılan olumsuz algılara karşı bir cevap olacaktır.
Bu bağlamda yukarıda bahsedilen değerler çerçevesinde önümüzdeki eğitim-öğretim yılında çocuklarını ilkokul 1. Sınıfa kaydedecek olan kıymetli velilerimizin daha duyarlı davranmalarını ve Azınlık Okullarını tercih etmelerini arzulamaktayız.”

  •