Cuma, Eylül 22, 2023
BATI TRAKYA

SİRİZANIN YENİ AZINLIK POLITIKASI

“Trakya’daki Müslüman azınlığı ilgilendiren demokratik reformlar” başlıklı özel bölümde, SİRİZA partisi, müftülerin azınlığa danışılarak ve azınlık arasında en fazla kabulü görecek bir prosedürle belirlenmesini; ayrıca Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka belediyelerinde bir an önce vakıf idare heyetlerinde  seçimlerin  yapılmasını desteklediği  belirtilmektedir.
SİRİZA partisi Türkçe’nin seçmeli ders olarak yer alacağı yeni okulların kurulmasını, azınlık okullarında   araç gereç, tesis ve altyapı konularını desteklediği belirtildi. Azınlık köylerindeki anaokullarında öğretmenlerin  yanı sıra Yunan üniversitelerinden mezun azınlıktan bir yardımcı öğretmenin bulunmasını istenmektedir.Bunun yanısıra  SİRİZA partisinin  özel anaokullarının kurulmasını desteklediği de kaydedildi.
İlgili bölümüde   SİRİZA partisi  devam eden mahkeme süreçleri  konusunda,kişinin kendini tanımlama hakkı olduğu vurgulandı.


AZINLIK İÇİN TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEYE HAYIR

SİRİZA partisi Trakya’da gerekli demokratik reformlar konusunda Türkiye ile yapılacak görüşmeleri, Yunan vatandaşlarını ilgilendiren bir konu olduğu için reddettiği  özel bölümde yer aldı. Metinde, “Bu reformlar mutlaka devam etmeli, ancak üçüncü bir devlet ile tartışma konusu değil.” sözleri yer aldı.